duyguhastanesi.com.tr

Copyright © 2018 duyguhastanesi.com.tr Tüm Haklarımız Saklıdır.

Disable Preloader
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

            Bacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rastlanılan nedeni bel fıtığıdır.
            İnsan omurgası gövdenin dik durmasını sağlar. "Omurga kolonu" omurlar, diskler ve bağlardan oluşur. Omurların ortasında yer alan bir kemik kanalda ise omurilik bulunur. Ayrıca iki omurun yanlarındaki deliklerden, kalın elektrik kabloları gibi sinir kökleri çıkar. Bu sinirler, ayrı ayrı vücut bölgelerine giderek buraların duyusunu ve hareketini sağlar.
            "Disk", sert ve sabit bir lif demeti ile çevrilidir. Diskin ortasında ise yumuşak kıvamda bir çekirdek kısım vardır. Diskin görevi frenleyici bir yastıkçık gibidir.
 Ancak yaşlanma ile yumuşaklığını yitiren disk, frenleyici yastıkçık görevini zamanla kaybeder. Bunun sonucunda diski çevreleyen sert lif demeti yırtılabilir. Ortasındaki sertleşmiş çekirdek dışarı kaçabilir ve sinir köklerinden birine bası yapar. Buna Bel Fıtığı (Disk Hernisi ) denir. Sinire olan bası, bacağa dek vuran şiddetli ağrılara (Siyatalji) ve bel ağrısına neden olur.

 

            Bel Fıtığı Kimlerde Daha Sık Görülür?

 

            Tıp dilinde Disk Herni olarak adlandırılan bel fıtığının toplum içinde rastlanma sıklığı onda bir gibi yüksek bir düzeydedir. Bel fıtığı en sık 35-50 yaş arasında ve her iki cinste de eşit olarak görülür. Omurga yapısı nedeniyle uzun boyluların bel fıtığına yakalanma riskleri daha fazladır. Ağır işlerde çalışanlar, ev hanımları, uzun süre oturmak zorunda kalan masa başı çalışanları, şoförler, sürekli ayakta duran öğretmen, eczacı, garson gibi meslek sahipleri, açık havada çalışanlar, yoğun stres altındaki yöneticiler bel fıtığına yakalanma olasılığı en fazla olan kesimdir.

 

            Bel Fıtığı Nasıl Oluşur?

 

            Omurgayı incelediğimizde, omurganın içine olabilecek en mükemmel koruma sisteminin yerleştirildiğini görürüz. Omurgayı oluşturan kemiklerin arasına kıkırdak yapılı birer disk yerleştirilmiştir. Bu diskler otomobil tekerleklerindeki yükü emen amortisörler gibi çalışırlar.
            İşte bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur. Bazen ani bir zorlama, ağır bir şey kaldırma, ters bir hareket veya belin üşütülmesi bile bel fıtığına neden olabilir. Ancak bel fıtığının en önemli nedeni uzun süren stress ve gerginlikler sonrası kaslardaki aşırı gerilmedir.

 

            Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

 

            Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, Ayaklarda uyuşmalar, Hareket kısıtlılıkları,  Yürüme ve oturmada güçlük, İleri safhalarda iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe

 

BEL FITIĞINDA RİSK GRUPLARI:

-Çalışma hayatında işgücü kaybına neden olan hastalıklar arasında %25 oranında bel fıtığı görülür. Bu hastaların iş gücü kaybı bazen 6 aya kadar uzamakta ve bu dönem ne kadar uzarsa tam kapasiteyle eski işlerine dönme oranı azalmaktadır.
-Hayatının belli bir döneminde bir kez bel ağrısı geçiren kişilerin , 1/3 de ayağa vuran siyatik ağrıları ortaya çıkmakta ve bel fıtığı gelişmektedir.
-Hayattın 30-50 yaş arasında bel fıtığı gelişme riski daha yüksektir. 60 yaşından sonra daha çok, birden fazla geçirilen bel fıtığına bağlı olarak, dar kanal dediğimiz diğer bir klinik durum söz konusudur.
-Erkek kadın arasında hastalığa yakalanma oranında fark yoktur. Ancak hamilelikte, özellikle aşırı kilo alınması sonucu bel omurlarındaki basınç artarak, risk yükselmektedir.
-Şişmanlarda hastalık daha yüksek oranda görülür ve tedavisi daha zordur.
-Sigara içilmesinin yırtılan kıkırdağın beslenmesinin bozulmasına neden olarak, düzelmede olumsuz etkisi vardır.
-Bazı meslek gruplarında hastalığa yakalanma oranı daha fazladır: Ağır yük taşıma ve bedene yük bindiren meslekler, uzun süre otomobil kullananlar, masa başında sürekli oturma gerektiren meslekler.
-Sosyo- kültürel farkı daha yüksek kişilerde hastalık hangi aşamada rastlanırsa rastlansın, tedavi olasılığı daha yüksektir.
-Düzenli egzersiz yapanlarda , özellikle bel ve karın kasları gelişmiş kişilerde hastalığa daha az rastlanır.

 

 

                TANI:

Klinik muayene bulguları, direkt röntgen, MRİ ( Manyetik Rezonans), CT( Bilgisayarlı Tomografi) sıklıkla kullanılır. EMG dediğimiz sinirlerin elektrofizyolojik tetkiki nadiren gerekir

                CERRAHİ TEDAVİ:

Bu gün için bilinen cerrahi teknikler :
  Klasik diskektomi
  Mikrodiskektomi

Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
Boyun Fıtığı
Paylaş:

Etiketler: Bel Fıtığı,


Benzer Bel ve Boyun Ağrıları

Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

1-Epidural steroid enjeksiyonu : Enjeksiyon uzun etkili bir depo steroid ve bir lokal anestezik ajan…

Detaylar
Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı

BOYUN FITIĞI NEDİR? Bilindiği üzere boyunda 7 adet omur ve bunların arasında da disk denilen yapılar…

Detaylar
Vertebroplasti Nasıl Yapılır?

Vertebroplasti Nasıl Yapılır?

Vertebroplasti nasıl yapılır? Hastaya uygulama öncesi sedasyon uygulanır. Uygulama öncesinde profila…

Detaylar
Full Endoskopik Diskektomi

Full Endoskopik Diskektomi

FULL Endoskopik Diskektomi Full endoskopik diskketomi bel fıtığı cerrahisi tekniklerinde en yeni yön…

Detaylar
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bacak ağrısı ile birlikte oluşan bel ağrılarının en sık rast…

Detaylar